Montáže hromosvodů provádíme v souladu s novými normami. V kalendářním roce provádíme montáže na 200 rodinných domcích a několika průmyslových objektech. Dále montujeme oddálené hromosvody při výstavbách fotovoltaických elektráren.
Instalace hromosvodu
Instalaci provádějí pouze firmy s odbornou certifikací.
Nejvhodnější způsob ochrany se volí podle příslušných elektrotechnických norem a podle konkrétního stavebního řešení objektu.
- Zvolí se druh materiálu, z kterého bude jímací soustava a svody k zemničům zhotoveny, nejčastěji pozinkovaný drát (FeZn). Měděný vodič (Cu) má sice velmi dlouhou životnost, ale je mnohem dražší. Dobré vlastnosti má i moderní slitina hliníku (AlMgSi), nebo nerezový vodič.
- U nového objektu je nejvýhodnější uložit tzv. základové zemniče do připravených základových pasů nebo desky a teprve potom provést betonáž.
- Další postup instalací je dobré provést až po dokončení střechy.
- O dokončení celé hromosvodové soustavy a po proměření její parametrů je zpracována výchozí revizní zpráva.
Další informace o zakládání hromosvodů.
Revize hromosvodů
Revize hromosvodů se musí provádět ve lhůtách stanovených ČSN 33 1500.
- výchozí revize je prováděna u nových staveb jako podklad pro kolaudaci
- periodická revize se provádí pravidelně ve lhůtách 2 - 5 let podle druhu objektu
- mimořádná revize je prováděna po rekonstrukci objektu či střechy a při manipulacích s hromosvodovou soustavou
Pravidelná revize Vám zajistí funkčnost hromosvodu a je trumfem ve vašich rukách při likvidaci případné pojistné události.
Revize se rozhodně vyplatí, protože, když hromosvod nefunguje dobře, je pro objekt i jeho obyvatele ještě nebezpečnější, než kdyby nebyl žádný hromosvod nainstalován. Nutné je také dávat pozor na mechanickou pevnost a na ošetření hromosvodu proti korozi. Zvlášť opatrně postupujte při rekonstrukci objektů a po jejím skončení nezapomeňte celou hromosvodní soustavu znovu uvést do funkčního stavu.